Acerca de

אתגרי האקתון 2021
july_20_LOGo_web_02.png
חברה: שטראוס מים
אתגר: בר מים חכם למזיגה בהתאמה אישית
במסגרת הצורך הבריאותי לעידוד שתיית מים, האתגר עסק בהפיכת בר המים לחכם תוך זיהוי המשתמש והתאמה אישית של מזיגת המים לפי העדפות אישיות ובטיחותיות של טמפרטורה, כמות ורמת הגזה ע"י שימוש בטכנולוגיות מתקדמות.

הפתרון: 
רכיב אלקטרוני אלחוטי המשולב בבר המים וחיישן אלקטרוני לזיהוי, המשולב בכוס/ בקבוק רב פעמי אישי, הכוללים את המידע הנוגע להעדפות המשתמש בנוגע לטמפרטורה, כמות ורמת הגזה הנמזגים בבר המים, תוך הקפדה על בטיחות שימוש לילדים.
הפתרון כולל אפשרות להתאמה ופרסונליזציה של ההעדפות דרך אפליקציה וכן איסוף נתונים ומעקב של הרגלי הצריכה לכל משתמש.
AMIAD.png
אתגר: הפחתת הצטברות זיהום ביולוגי במערכות סינון אוטומטיות של מים לתעשיות השונות
כיום השיטה המקובלת והשמרנית לסינון מים היא להעביר אותם דרך מדיה (חול לדוגמא), הבעיה העיקרית בשיטה זו היא שעם הזמן מצטבר באותה מדיה חומר ביולוגי (בנוסף לחומרים אחרים) המדביק את המדיה ומשפיע על איכות המים. לשם כך יש צורך בטיפול כימי כגון כלור וגם זה לא נותן פתרון מושלם. האתגר עסק בהפחתה משמעותית של הצטברות מזהמים ביולוגיים במערכות סינון אוטומטיות של המים לתעשיות השונות.

הפתרון: מערכת לניטור מוקדם וטיפול מידי ומקומי של אילוח ביולוגי (סתימה מזיהום) במסנני מים, המבוססת על חיישני אינפרה אדום וטיפול מקומי לשם עבודה רציפה ללא שימוש בחומרים כימיים מסוכנים.
לוגו ללא רקע.png
חברה: ארגון עובדי המים
אתגר: זיהוי דליפת מים סמויה בצינורות טמונים
חלק משמעותי בבעיית פחת מים בתשתיות נובע (תרתי משמע) מדליפות מים סמויות המתרחשות בצינורות מוטמנים, האתגר עסק בזיהוי מקדים ואיתור המיקום המדויק של הדליפה, ללא צורך בחפירה או הטמעת מערכות מורכבות.

הפתרוןפתרון לזיהוי דלף סמוי באופן מהיר ורציף הכולל שלושה רבדים: ניטור קבוע באמצעות מידע קיים של לווינים, אנשי שטח ורחפנים. המידע מהלווין יעובד באמצעות למידת מכונה וניתוח נתונים ויתן התראה מידית על חשש לדלף במקום ספציפי. לאחר מכן יופעלו הרבדים הבאים.
Metzer Logo_hi res.png
חברה: מצר פלס
אתגר: התאמת השקיה למוליכות ההידראולית של הקרקע
כיום בחקלאות קיימת בעיה של השקיית יתר או חסר בסוגי קרקע שונים, לעיתים באותה חלקה או בחלקות שונות, בשל הקושי לחזות את כושר הקרקע לספוג מים. האתגר היה לדייק את שיעור המוליכות בכל נקודה בחלקה ובכך להתאים את משאבי המים, תוך שימוש בפתרונות מעולמות החקלאות המדייקת.

הפתרון: תוכנה ייעודית לניתוח תמונות לוויין או רחפן, להפקת אינדיקציות על המוליכות ההידראולית של סוגי קרקע שונים בשטח, לטובת תכנון מערכת השקיה מדייקת, שתספק את כמויות המים הדרושות בכל תת-חלקה.
logo.png
חברה: חופית
אתגר: פיתוח שיטה לאיתור פגמים במיכלי ענק
כיום בקרת איכות של ייצור מיכלי פלסטיק ענקיים, מתבצעת באופן מסורבל ע"י מילוי המיכל במים. האתגר עסק באימוץ טכנולוגיות חדשניות, שיתנו פתרון פשוט אשר יחסוך במים, כוח אדם וזמן ויאפשר לחברה להמשיך ולייצר מוצרים שלמים ואיכותיים ביעילות.

הפתרון: בדיקת איכות המכלים בעזרת הזרמת אויר קר למיכל וניטור הדליפות באמצעות מצלמה תרמית.
לוגו אגודה בלבד - 2020-01.png
חברה: אגודת המים בעמק הירדן
אתגר: דיגום וניטור מי שתיה בזמן אמת
כיום קיימת בעיה בבקרה מדויקת של איכות מי השתיה באופן רציף בכל העולם. האתגר יעסק באימוץ טכנולוגיות לניטור מיקרוביאלי רציף ומדויק ושידור תוצאות איכות המים בזמן אמת.

הפתרון: ניטור חיידקים במי שתיה המבוסס על חיבור בין רובוטיקה לביולוגיה ויאפשר ניטור מהיר תוך שעה במקום 24 שעות. הפתרון ימנע שבועות של חוסר וודאות בין הבדיקות הנעשות כיום, יאפשר זיהוי זיהומים במים כמעט בזמן אמן ועל ידי כך ישפיע על בריאות הציבור ועל בטיחות איכות המים. רובד נוסף של המערכת יאתר ויתריע בזמן תקיפת סייבר של מערכת המים ע"י מדינות אויב כפי שהתרחשה השנה יותר מפעם אחת.